Dojazd

Opublikowano w Agroturystyka Dyle

 

Kontakt

Opublikowano w Agroturystyka Dyle

Drodzy Państwo w celu rezerwacji pokoi jak również w celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy dzwonić pod podane numery telefonów jak również zachęcamy do korzystania z naszej skrzynki e-mail.

 

Czekamy na Państwa e-maile i telefony!!!

 Joanna i Marek Chuchro

Dyle 42

23-400 Biłgoraj

 

Tel. kom: 506 024 194

Tel: (84) 686 34 20

 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Po dokonaniu rezerwacji telefonicznej, w terminie do 3 dni, należy wpłacić zadatek w uzgodnionej wcześniej wysokości. Zadatek nie podlega zwrotowi.

Wpłaty należy dokonać na poniższy numer konta:

 

 Bank PKO BP

Numer Konta: 50 1020 5385 0000 9202 0030 1838

 UWAGA

Tytuł przelewu powinien zawierać nazwiskotermin rezerwacji oraz ilość osób! 

Na adres @: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. prosimy przesłać informacje potwierdzające zrealizowanie wpłaty wraz z Państwa danymi (Imię i Nazwisko) oraz numer telefonu. 

 

Pozostała kwota wpłacana jest w dniu przyjazdu.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY I ŻYCZYMY UDANEGO POBYTU!!!

 

Dyle

Opublikowano w Agroturystyka Dyle

Kilka słów historii…

 

Dyle, Gm. Biłgoraj, pow. Biłgoraj

 

Wieś położona na północnowschodnim skraju gminy Biłgoraj, w obrębie Równiny Biłgorajskiej.

Miejscowość została osadzona przez Potockich w lasach włości biłgorajskiej przed rokiem 1686. W 1726 roku Dyle należały do Marcina Leopolda Szczuki. Zmarł on dwa lata później, a majątek przejęła siostra Wiktoria, zamężna najpierw za Janem Stanisławem Kątskim, a po jego śmierci w 1727 roku za Janem Cetnerem. Jednak dobra biłgorajskie wraz z Dylami otrzymała ona dopiero w 1733 roku. Do tego czasu były one pod zarządem jej matki Konstancji i bratowej, wdowy po Marcinie, Elżbiety Potockiej. Wiktoria Center zmarła w 1735 roku, a jej majątek przeszedł na małoletnią córkę z pierwszego małżeństwa – Mariannę Kątską, która w 1741 roku wyszła za mąż za Eustachego Potockiego, starostę tłumockiego. Marianna Potocka zmarła w 1768 roku, a zaraz potem jej mąż. Majątek przypadł w udziale ich małoletnim dzieciom, nad którymi opiekę sprawowała do 1779 roku ich ciotka Katarzyna Kossakowska. W 1775 roku właścicielem Dyl był notowany Wisłocki.

Spis z 1827 roku notował Dyle w powiecie tarnogrodzkim i parafii Frampol. Liczyły wówczas 16 domów i 107 mieszkańców. W 1840 roku wieś należała do unickiej parafii w Biłgoraju. Pod koniec XIX wieku dobra Dyl składały się z folwarku Dyle oraz wsi : Dyle, Kajetanówka, Cyncynopol, Ignatówka i Rapy. Była tutaj gorzelnia, wiatrak, piec wapienny wypalający 250 korców wapnia tygodniowo, pokłady torfu, granitu, kamienia wapiennego i kopalnia opoki. Wieś posiadała 22 domy i 232 morgi ziemi. W folwarku było 17 budynków murowanych i 5 drewnianych. W 1891 roku właścicielem majątku był Jan Pawłowski. Pod koniec XIX wieku wybudowano we wsi drewnianą gorzelnię. Według spisu z 1921 roku Dyle liczyły 25 domów i 146 mieszkańców, w tym 32 Ukraińców i 13 Żydów. Właścicielem folwarku Dyle o powierzchni 318ha ziemi w 1929 roku był J. Rzewuski.

 


źródło: Wikipedia

 

Puszcza Solska

Opublikowano w Agroturystyka Dyle

Puszcza Solska

 

Wielki kompleks leśny w południowej części województwa lubelskiego, złożony głównie z borów sosnowych, w części sztucznie nasadzonych.

 

Geografia regionu

Puszcza Solska leży w Kotlinie Sandomierskiej, na Równinie Biłgorajskiej, na południe od pasma Roztocza. Stanowi przedłużenie Puszczy Sandomierskiej i Lasów Janowskich, z którymi graniczy od zachodu. Ciągnie się w kierunku południowo-wschodnim aż do granicy Polski z Ukrainą. Większymi rzekami Puszczy Solskiej są: Tanew, Łada, Sopot, Szum i Niepryszka.

Największe miasta 

 • Biłgoraj
 • Józefów
 • Tomaszów Lubelski

Komunikacja

Główne drogi przebiegające przez Puszczę Solską:

 • nr 17 (Warszawa – Lublin – Zamość – Lwów),
 • nr 849 (Zamość – Wola Obszańska),
 • nr 853 (Biłgoraj – Tomaszów Lubelski),
 • nr 858 (Szczebrzeszyn – Biłgoraj – Nisko),
 • nr 865 (Jarosław – Narol – Bełżec).

Ponadto przebiega tędy linia kolejowa łącząca Zwierzyniec z Bełżcem.

Ochrona przyrody 

Lasy Puszczy Solskiej są objęte rozbudowanym systemem ochrony. W północnej części puszczy znajduje się Roztoczański Park Narodowy, poza tym istnieją tu:

 • Park Krajobrazowy Lasy Janowskie
 • Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej
 • Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy
 • Południoworoztoczański Park Krajobrazowy
 • Krasnobrodzki Park Krajobrazowy
 • Rezerwat przyrody Czartowe Pole
 • Rezerwat przyrody Obary
 • Rezerwat przyrody Kacze Błota
 • Rezerwat przyrody Szum
 • Rezerwat przyrody Nad Tanwią

 


źródło: Wikipedia